30 kwietnia 2025r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasa IV wraz z uczennicami z klasy VI przygotowała montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 234 lat i dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Była to także sprzyjająca okoliczność do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły.
Aktualności
Uroczysta Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Sukces! I miejsce naszej uczennicy Laury w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Niemczech
Nasza uczennica z klasy VIII, Laura Grapa zdobyła I miejce w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Niemczech, organizowanym przez Zespół Szkół z Lipnicy Wielkiej. Uczennicę do konkursu przygotowała pani Anna Trybus.
Gratulujemy!
Finalistka ogólnopolskiego konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” – IV edycja
Miło nam poinformować, że nasza uczennica Dorota Kowalczyk kl. VII, została finalistką ogólnopolskiego konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” – IV edycja.
Uczennica będzie reprezentować województwo małopolskie na etapie ogólnopolskim.
Gratulujemy!
Wielkanoc
Warsztaty Wielkanocne
- 10
Zaproszenie
POSPRZĄTAJ Z NAMI MAŁOPOLSKĘ!
Wyniki Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „GÓRALSKIE CYTANIE”
W piątek 28 marca 2025 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Podwilku odbył się etap wojewódzki Konkursu Czytelniczo-Plastycznego X ,,Góralskie Cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Orawy.
Otwarcie konkursu nastąpiło o godz. 9.00. Uczestników wydarzenia powitały trzy małe podwilczanki oraz p. dyrektor Barbara Zgama. Głos zabrała zastępca wójta gminy Jabłonka p. Monika Mastela oraz wizytator Delegatury Kuratorium w Nowym Targu p. Aniela Kasiniak.
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Podwilku, a współorganizatorem: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ – Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu.
Celem konkursu od 11 lat jest: kształcenie ku wartościom konstytuującym kulturowe dziedzictwo regionalne i narodowe, ale także przeciwdziałanie procesom zanikania więzi międzypokoleniowej; kształtowanie nawyków czytelniczych, w tym świadomego odbiorcę literatury regionalnej; kultywowanie gwary orawskiej; wsparcie edukacji polonistycznej ucznia szkoły podstawowej w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem.
W tegorocznym konkursie udział wzięło 68 uczestników w części czytelniczej i 88 uczestników w części plastycznej.
Zaproszenie na Festiwal Zawodów w Małopolsce 2-3 kwietnia 2025 r.
Szanowni
Państwo,Serdecznie
zapraszamy do udziału w tegorocznej XII edycji Festiwalu
Zawodów w Małopolsce, który odbędzie się w dniach
2-3 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum
Targowo-Kongresowym EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9. Uroczyste
otwarcie Festiwalu odbędzie
się 2 kwietnia o godz. 11:00.Jednocześnie
zapraszamy towarzyszącej wydarzeniu konferencji,
poświęconej problematyce edukacji „Dobra szkoła
czyli jaka? – zadbajmy o dobrostan naszych uczniów
i nauczycieli”, której rozpoczęcie planowane jest
o godz. 12:00, po uroczystym otwarciu Festiwalu.
Festiwal
Zawodów organizowany jest pod honorowym patronatem
Ministra Edukacji oraz Małopolskiego Kuratora
Oświaty dzięki wsparciu ze środków Unii
Europejskiej w ramach projektu „Zawodowa Małopolska”,
będącego operacją o znaczeniu strategicznym dla regionu.
Więcej na stronie https://zawodowa.malopolska.pl/
21 marca w naszej szkole
- 9
Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie witali długo oczekiwaną wiosnę. Od samego rana na niebie świeciło słoneczko, a na szkolnych korytarzach królowały wiosenne kolory. Każda klasa wraz z wychowawcą prezentowała się w wylosowanym dzień wcześniej wiosennym kolorze. Uczniowie klasy II zorganizowali stacje gier planszowych. Było dużo śmiechu i nauki.
Następnie najmłodsi uczniowie klas 0-III w swoich salach malowali portrety Pani Wiosny. Na dużych kartkach brystolu powstały piekne wyobrażenia tej pory roku. Wspaniałe prace można podziwiać w salach lekcyjnych. Na lekcji 4 i 5 pod czujnym okiem wychowawców i pani dyrektor starsi uczniowie rozegrali międzyklasowy quiz wiedzy ogólnej z różnych dziedzin, w tym z poznanych lektur. Pierwsze miejsce ex aequo zdobyli uczniowie kl. IV i V. Kolejne miejsca zajęli uczniowie kl. VII i VI.
W tym samym czasie uczniowie młodszych klas rozwiązywali quiz pt. Ile wiesz o wiośnie? Nauczyciel czytał pytania, następnie krótka klasowa narada i szybka odpowiedź przewodniczącego danej grupy. Rywalizacja była zacięta. Uczniowie wykazali się wszechstronną wiedzą na temat zwyczajów, symboli oraz zmian zachodzących w przyrodzie wiosną. Wszyscy doskonale się bawili.
Aby osłodzić Pierwszy Dzień Wiosny, SU wraz z opiekunami przygotował pyszne galaretki o różnych smakach. Ciekawostka: Z okazji Dnia Wagarowicza od godziny 9.00 w szkole nie było prądu (niestety nie mieliśmy takiej informacji wcześniej), a za tym poszło brak Internetu, ogrzewania i wody. Na szczęście tego dnia było słonecznie, a oddział przedszkolny przygotował z okazji Światowego Dnia Wody (22 marca) Stację Woda, gdzie można było m.in. napić się wody, w którą zaopatrzyła ją p. Karolina.
W tym dniu cała społeczność szkolna solidaryzowała się z osobami z zespołem Downa. Nasi wspaniali uczniowie założyli dwie kolorowe skarpetki.
Dzień stolarza
- 11
19 marca w dzień wspomnienia Św. Józefa jest obchodzony dzień stolarza. Z tej okazji do naszego oddziału przedszkolnego zaprosiliśmy przedstawiciela tego zawodu – sprzedawcę mebli. Pan Arkadiusz Dziedzic podzielił się swoimi doświadczeniami oraz umiejętnościami, które są fundamentem codziennej pracy stolarzy.
Zaprezentował dzieciom narzędzia stolarza oraz zademonstrował, w jaki sposób można je wykorzystać. Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo, jakie grozi podczas nieodpowiedniego ich używania. Pod jego czujnym okiem i z jego pomocą każdy mógł spróbować swoich sił przy piłowaniu deski oraz wkręcaniu śrub.
Najciekawszym momentem dla dzieci było wcielenie się w rolę stolarza i wykonanie przybornika na kredki.
Serdecznie dziękujemy panu Arkadiuszowi za poświęcony czas.
Spotkanie z zawodem- pielęgniarka
19 marca naszą szkołę odwiedziła pani pielęgniarka i opowiedziała uczniom o swoim zawodzie i możliwościach kształcenia w tym obszarze. Pani pielęgniarka udostępniła także uczniom narzędzia, których używa w pracy.
Dzień Kobiet i Mężczyzn
- 1
Z okazji Dnia Kobiet, 7 marca męska część Samorządu Uczniowskiego przygotowała dla wszystkich pań i dziewczyn słodki upominek. W tym dniu nasza szkoła zamieniła się w krainę księżniczek. Chętne dziewczyny nosiły piękne korony na głowach. 10 marca w Dniu Mężczyzn, panowie oraz chłopcy zostali obdarowani pysznymi upominkami. Chłopcy, aby uniknąć pisania niespodziewanej kartkówki lub ustnej odpowiedzi założyli krawaty i muszki. Wyglądali zjawiskowo.
Pomagamy- dobro zawsze wraca.
Dzień Kobiet
Zabawa karnawałowa
Środa 19 lutego obfitowała w atrakcje dla uczniów, gdyż niedługo po zakończeniu warsztatów odbyła się zabawa karnawałowa. Najmłodsi bawili się już od godziny 11:30, gdy przebrani w piękne stroje karnawałowe rozpoczęli tańce. Stroje dzieci były bardzo zróżnicowane, często wykonane samodzielnie lub z pomocą rodziców. Zabawę prowadził tata uczennic z klasy I i III, pan Grzegorz, który dla szkoły przygotował własny sprzęt muzyczny, oświetlenie oraz dym. Muzyka na żywo została bardzo pozytywnie odebrana przez uczniów. Prowadzący wspólnie z wychowawcą klasy III przeprowadził również gry dla dzieci. Pan Grzegorz przygotował dla uczniów również symboliczne nagrody za udział w zabawach w postaci słodyczy. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zadbali o dekoracje, malowanie twarzy oraz przygotowanie sklepiku z własnoręcznymi wypiekami. Tańce kolejnych grup wiekowych odbywały się do godziny 15:30, po czym zadowoleni uczniowie rozeszli się do domu.
Warsztaty z odnawialnych źródeł energii
Dnia 19 lutego odbyły się warsztaty dla uczniów klas I-IV oraz przedszkola. Ich tematem były odnawialne źródła energii. Prowadzący opowiedział uczniom czym jest energia, w jaki sposób występuje ona naturalnie w przyrodzie oraz jak możemy ją wytworzyć. Dzieci rozpoznawały odnawialne i nieodnawialne źródła energii przedstawione na ilustracjach. Uczniowie obserwowali działanie urządzeń napędzanych energią słoneczną oraz wiatrową m.in. wiatraka, samochodziku, obracających się zębatek. Mogli również samodzielnie wypróbować ich działanie. Po zakończeniu warsztatów uczniowie wzięli udział w wiosennej sesji fotograficznej.
Walentynki
14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki. W tym dniu uczniowie wyróżniali się czerwonymi elementami ubioru. Do skrzynki walentynkowej przygotowanej przez SU od rana wrzucano duże ilości kart walentynkowych przygotowanych przez uczniów dla swoich kolegów i koleżanek. Walentynki przygotowywali również rodzice dla swoich dzieci oraz nauczyciele dla swoich uczniów. O godzinie 9 cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej, aby uroczyście wręczyć kartki walentynkowe ich adresatom. Podczas tego miłego spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia, po czym zadowoleni uczniowie udali się do swoich klas na lekcje.
3
Światowy Dzień Chorego
W kalendarzu pod datą 11 lutego widnieje wpis Międzynarodowy Dzień Chorego. W tym roku nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w jego obchodach organizowanych w Podwilku. Gdy 9 lutego chorzy i seniorzy zebrali się w remizie OSP, uczniowie klasy II pod opieką wychowawczyni wystąpili z przedstawieniem pt. „Współczesność i nowoczesność” oraz recytowali wiersze o miesiącach. Na koniec dzieci wręczyły własnoręcznie zrobione kwiatki każdemu uczestnikowi spotkania. Piękne, kolorowe kwiatki przygotowali wszyscy uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców.
Spotkanie z zawodem - wizyta kierownika budowy
- 13
13 lutego 2025 r. uczniowie klas VI-VIII mieli okazję dowiedzieć się na czym polega praca kierownika budowy o specjalności drogowej. Stało się to za sprawą pana Krzysztofa Trybusa, który odwiedził naszą szkołę. Uczniowie mogli poznać zakres obowiązków kierownika budowy oraz uzyskać informacje jaką ścieżkę edukacji należy pokonać aby wykonywać tak odpowiedzialny zawód (m.in. ukończenie studiów na kierunku budownictwo oraz zdanie egzaminu państwowego).
Pan Krzysztof opowiedział uczniom o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas wykonywania prac budowlanych na drodze. Wytłumaczył również jak poprawnie powinno się odbywać sterowanie ruchem pojazdów np. podczas wykonywania remontu nawierzchni jezdni. Zaprezentował także kilka sprzętów wykorzystywanych przy budowie dróg. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć na filmie maszyny używane do pokrywania drogi nawierzchnią asfaltową, oraz w jaki sposób powstają kolejne warstwy drogi. W drugiej części spotkania uczniowie wykazywali się swoimi zdolnościami matematycznymi. Pan Krzysztof przygotował dla nich kilka praktycznych zadań związanych z pracą w budownictwie. Jedno z nich polegało na zmierzeniu długości i szerokości klasy oraz korytarza przy użyciu kół pomiarowych (drogomierzy), dalmierza cyfrowego i taśmy mierniczej. Następnie należało obliczyć pola powierzchni tych pomieszczeń. Kolejne zadania dotyczyły obliczania ilości potrzebnego materiału, który należy dowieźć na budowę oraz zaplanowania jego optymalnego transportu. Najlepiej z tymi zagadnieniami poradziły sobie uczennice klasy VIII.
Spotkanie przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze. Pan Krzysztof podkreślił, że wiedza matematyczna i fizyczna bardzo przydaje się w jego zawodzie. Udało mu się też zaszczepić w uczniach ciekawość odnośnie budownictwa. Kilku uczniów wspomniało, że chciałoby z tym kierunkiem związać swoja przyszłość. Panu Krzysztofowi bardzo dziękujemy za poświęcony czas, a także zaangażowanie w przygotowanie oraz przeprowadzenie spotkania i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.
Archiwum Aktualności