• Gdy ósmoklasiści zdawali egzamin, dzieci z oddziału przedszkolnego poznali okolicę i …

• 14.05.2024r. dzieci miały okazję krótko poznać historię najstarszej piekarni na Orawie – Piekarnia-Cukiernia GRAPA. Poznali zawód piekarza i cukiernika. Z pomocą Pani Anny Grapy-Bem i pracowników poznali proces powstawania bułek od mieszania ciasta, jego wyrastania i pieczenia, aż do smacznego skosztowania. Mieli możliwość samodzielnie uformować z ciasta swoją bułkę. Pomagali również zwijać słodkie rogaliki. Na zakończenie wizyty, niespodzianką dla dzieci były warsztaty z ozdabiania babeczek i praca z masą cukrową.

15.05.2024r. słoneczna pogoda pozwoliła udać się na spacer, pod kapliczkę św. Anny. Dodatkową atrakcją było ognisko zorganizowane z pomocą rodziców.

16.05.2024r. wycieczka do Krakowa. Celem wyjazdu była Edukacyjna Sala Zabaw ,,Aleklocki”. Tematem przewodnim podczas pobytu były symbole narodowe. Dzieci chętnie brały udział w proponowanych zabawach, a wspólnie w grupach, z klocków LEGO układali flagę Polski. Sala zabaw okazała się dla dzieci miejscem angażującym każdego do nauki poprzez zabawę, rozwijającym kreatywność, zdolności techniczne i umiejętności manualne.

• Spotkanie z naszym dzielnicowym

• W kwietniu w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem Łukaszem Pilchem, dzielnicowym miejscowości: Podwilk, Orawka, Chyżne.

W prelekcji uczestniczyli uczniowie klas I–III, IV–VIII. Tematyka spotkania dotyczyła następujących zagadnień:

– bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły

– cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa w sieci

Najmłodsi z dużym zaciekawieniem wsłuchiwali się w słowa Pana Policjanta, z zaangażowaniem oglądali prezentację dotyczącą zasad poruszania się po drodze oraz zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Natomiast starsi dowiedzieli się, co to jest cyberprzemoc, w jaki sposób mogą zostać skrzywdzeni w sieci, co grozi za stosowanie cyberprzemocy oraz gdzie szukać pomocy.

Po wysłuchaniu prelekcji uczniowie mieli możliwość zadawania pytań funkcjonariuszowi Policji.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

• Warsztaty rękodzieła dla pierwszoklasistów

• W progach kl. I w kwietniu gościła pani Anna, która zademonstrowała mojej wspaniałej trzynastce, jak zapleść makramową ozdobę w kształcie jajka. W pierwszej kolejności pani Ania opowiedziała, czym się zajmuje i na czym polega jej praca. Następnie każdy wybrał sobie kolor sznurka, by w dalszej części spotkania opanować wykonywanie nim czterech ruchów. Okazało się, że zaplatanie jest naprawdę fajne i twórcze. Dzieci stworzy piękne zawieszki. Wszyscy spisali się na medal! Gratuluję!
            To było bardzo miłe, ale i pracowite spotkanie. Należy pokazywać dzieciom inne formy zajęć, aby rozbudzać ich zainteresowania. Bardzo dziękuję pani Ani, że znalazła dla nas czas.

• W teatrze

• 23 kwietnia 2024 r. w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce Teatr Polski wystawił sztukę pt. „Niezwykłe życie podwodnych zwierząt” dla najmłodszej widowni. Ten spektakl podziwiali uczniowie klasy I oraz dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły.
            Wspaniała scenografia, piękne kostiumy, bajkowe piosenki, zabawne dialogi oraz aktywny udział dzieci w przedstawieniu, zapewniły dzieciom intensywne przeżycia, które pozostaną na długo w ich pamięci. Profilaktyczny charakter widowiska dotyczył pokazania dzieciom, niebezpieczeństwa, jakie może spotkać każdego, kto „często siedzi w sieci”.