• Gala Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „GÓRALSKIE CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Podhala, Orawy, Spisza, Pienin, Ziemi Zagórzańskiej

• 18 kwietna 2024 r. w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbyła się piękna uroczystość, w której uczestniczyli laureaci części czytelniczej i części plastycznej "GÓRALSKIEGO CYTANIA", którego organizatorem było Kuratorium Oświaty w Krakowie - Delegatura w Nowym Targu.

Podhale obchodziło jubileusz 10-lecia tego konkursu, a Pieniny uczestniczyły w nim po raz pierwszy. Oprócz wymienionych grup na Gali zaprezentowały się Orawa, Spisz i Ziemia Zagórzańska.

W Gali uczestniczyło wielu zaproszonych gości w tym wicekurator oświaty w Krakowie Pani Katarzyna Mitka.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

• Sąsiedzi naszych przodków - wizyta pani Lucyny Borczuch

•

17 kwietnia uczniowie klas VI, VII oraz VIII spotkali się z Panią Lucyną Borczuch, która przybliżyła uczniom historię żydowskich mieszkańców Górnej Orawy. Na początku spotkania pani Borczuch przypomniała uczniom zasady i kulturę judaizmu, nawiązała do żydowskich domów modlitwy z terenu Orawy oraz zebranych wspomnień ludzi z naszego regionu. Przedstawiono m.in. wspomnienie pochodzącej z Podwilka Jolany Einhorn. Pani Borczuch przedstawiła także historię budynków znajdujących się w Muzeum - Orawskim Parku Etnograficznym, będące kiedyś własnością Żydów, zdjęcia archiwalne cmentarza w Podwilku, macew i symbolikę na nich wyrytą. Poruszono także temat Holokaustu na Orawie.

Szkoła bierze udział w tegorocznej Akcji Żonkile. Podczas spotkania wspomnieliśmy bohaterów powstania w getcie warszawskim.

• Narodowe Święto Chrztu Polski

• 15 kwietnia obchodziliśmy Narodowe Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm 22 lutego 2019 r. Podczas apelu uczennice klasy ósmej przypomniały uczniom naszej szkoły o znaczeniu decyzji o chrzcie przez Mieszka I, jego możliwych przyczynach oraz korzyściach dla naszego Państwa.

• Klasa VIII

• 8 kwietnia uczniowie klasy ósmej odwiedzili cmentarz żydowski w Podwilku. Celem wyjścia na ten cmentarz było poznanie historii tego miejsca, jego znaczenia dla żyjących na terenie Orawy Żydów oraz uporządkowanie roślinności pokrywającej macewy.