• Debata

• 16 Września 2019r. w naszej szkole odbyły się zajęcia, w formie debaty, dotyczące realizacji programu antyalkoholowego, Autorzy programu „Debata” poświęcili temat profilaktyce uzależnień od alkoholu, ponieważ jest to pierwszą i najbardziej dostępną substancją, o którą sięgają nastolatkowie.

Najważniejszym celem zajęć było uświadomienie młodzieży naszej szkoły, jakie niebezpieczne i negatywne skutki niesie za sobą alkohol i uzależnienie od niego, Prowadzący trenerzy przekazali uczniom wiedzę na temat alkoholu i historii jego używania.

Nasi uczniowie zostali aktywnie włączeni w dyskusje i „burze mózgów” na tematy korzyści i strat związanych z piciem alkoholu i obaleniu mitów na ten temat. Udział uczniów w scenkach dramowych i zabawach dydaktycznych pozwolił zrozumieć negatywne konsekwencje nadużywania alkoholu. Uczniowie mogli osobiście zobaczyć jak wygląda świat osoby pijanej, po założeniu specjalnych gogli.

Prowadzący zajęcia omówili także różne zachowania ludzi, które wywołuje alkohol po jego spożyciu np. agresję, smutek, rozdrażnienie, kłótliwość. Zwrócono uwagę uczniów na wartości życia w abstynencji, porównano rozwój człowieka żyjącego w abstynencji i nadużywającego alkoholu. Na koniec zajęć odbyła się sesja odpowiedzi na pytania uczniów i podsumowano spotkanie. W  debacie udział wzięli uczniowie klas V, VI, i VII – łącznie 33 osoby wraz z wychowawcami. Debata trwała 3 godziny lekcyjne i miała charakter rozmowy motywującej do podjęcia decyzji , by w abstynencji , a tym samym prowadzić szczęśliwy i zdrowy styl życia.

Prowadzącymi zajęcia byli:

Maciej Trafny

Marcin Mądry

• Narodowe Czytanie 2019

• Kto czyta książki, żyje podwójnie

U. Eco

Narodowe Czytanie w naszej szkole rozpoczęło się w sobotę 7 września 2019 r. o godz. 11.00.

W piątek uczniowie klasy VIII przygotowali sale, w których odbywało się czytanie. W każdej z nich pojawił się portret z krótkim biogramem autora noweli, którą głośno czytali uczniowie danej klasy.

Pierwsza sobota września to niełatwy termin do zgromadzenia całej społeczności szkolnej. A to jedni spieszyli się na ślub i wesele, inni przeznaczyli weekend na wyjazd, a jeszcze kolejna grupa miała wykopki. Pogada nas nie rozpieszczała, ale także nie przeszkodziła w przeprowadzeniu akcji czytelniczej w naszej lokalnej społeczności.

Klasy młodsze przeczytały „Katarynkę” Prusa, nieco starsi uczniowie − „Dym” Konopnickiej i „Dobrą Panią” Orzeszkowej, starsi natomiast „Orkę” Reymonta, „Sachema” Sienkiewicza i „Rozdziobią nas kruki, wrony” Żeromskiego.

W akcji udział wzięło 86 osób.

Uczniowie zmierzyli się z dawną polszczyzną, co dla niektórych nie było łatwe. Mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się na wspólnym czytaniu…

Do zobaczenia

• Projekt Strażacki " Jestem Mały Wiem Więcej"

• 30 listopada 2015 w Szkole Podstawowej N r 1 im Św Jadwigi Królowej
            w Podwilku odbyła się uroczystość z okazji zakończenia projektu
            "Jestem Mały Wiem Więcej" zrealizowanego przez Oddział
            Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP woj.
            małopolskiego. W ramach projektu przeszkolono 24 uczniów klasy 2 i 3.
            Program zajęć obejmował tematy z zakresu informowania społeczeństwa o
            zagrożeniach, kształtowania postawy obywatelskiej, postępowania w czasie
            burzy, powodzi, pożaru oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczenia,
            ktore odbyły się zarówno w szkole, jak i w remizie prowadzili strażacy
            OSP w Podwilku: prezes pan Jan Balcerzak, ratownik medyczny Anna Grapa
            oraz Michał Stasiak. Uczestnicy projektu poznali pracę strażaka, zasady
            funkcjonowania Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz obejrzeli sprzęt
            ratowniczo-gaśniczy. Przebieg projektu w szkole koordynowały nauczycielki
            Justyna Kołodziej i Lidia Turwoń.
            Każdy z uczestników otrzymał kompletne umundurowanie koszarowe. Projekt
            zakończył sie uroczysta akademią, podczas której Dyrektor ZW ZOW ZOSP
            RP woj. małopolskiego Kazimierz Sady wręczył uczniom certyfikaty oraz
            nagrody w postaci maskotki strażaka. Swoją obecnością zaszczycili nas
            także: Poseł na Sejm RP, zarazem Prezes ZOSP w malopolsce pan Edward
            Siarka, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu -
            pan Mariusz Łaciak, Prezes Oddziału Powiatowego OSP pan Jan Kuczkowicz,
            Sekretarz Gminy Jabłonka- pan Artur Górka, Dyrektor ZEAS w Jabłonce -
            pani Maria Staszkiewicz, strażacy OSP Podwilk w osobach prezes Jan
            Balcerzak oraz Anna Grapa i Michał Stasiak, Ks. proboszcz Kazimierz Gunia
            oraz rodzice uczniów.
            Justyna Kołodziej

• Informacja o raporcie z ewaluacji !!

• Na stronie www.npseo.pl jest zamieszczony raport z ewaluacji w naszej szkole. Wyszukiwanie: mapa, kliknąć województwo, następnie wybrać powiat, gminą i nazwę szkoły. Oryginalny egzemplarz raportu do wglądu w kancelarii szkoły.

• JESTEM MAŁY -WIEM WIĘCEJ

• Nasza szkoła uczestniczy w projekcie organizowanym przez Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP woj. małopolskiego " Jestem mały -wiem więcej ".

W ramach tego projektu nasza szkoła współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną w Podwilku. Odbyły się już dwa spotkania ze strażakami i są planowane kolejne.

I spotkanie odbyło się 22. 10.  2015 r. i obejmowało następującą tematykę:

-Historia straży

-Czym zajmuje się straż

-Wzywanie pomocy

II spotkanie odbyło się 30 10. 2015 r. Przedstawiona tematyka:

-Sprzęt medyczny

Udzialanie pomocy (ćwiczania praktyczne)