• Projekt BohaterON

          • W tym roku mieliśmy okazję być częścią ważnego projektu. BohaterON 2022 – włącz historię! To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Jest to akcja realizowana przez wrocławskie Fundacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria oraz Fundację Pokolenia Kolumbów. Ich działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc. Kampania realizowana jest pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

            Uczniowie podczas projektu zostali wprowadzeni w tematykę Powstanie Warszawskiego. Dodatkowo ósmoklasiści mogli posłuchać jak sami powstańcy wspominają dzień wybuch powstania, jakie emocje im wtedy towarzyszyły, gdy dowiedzieli się, że to właśnie "DZIŚ" nastąpi ta wielka chwila. Uczniowie odsłuchali także „Przesłanie Powstańców do młodych Polaków”. Obejrzeli wybrane fragmentu filmu "Czas honoru" i odsłuchali piosenki zgodne z tą tematyką. Na zakończenie projektu uczniowie dodali wspólny bądź samodzielny wpis na portalu www.dumnizpowstańców.pl. Po raz pierwszy organizatorzy akcji stworzyli wirtualne miejsca pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. Każdy wpis to znacznik na mapie Polski symbolizujący dowód uznania, pamięci i dumy z Powstańców Warszawskich oraz młodych pamiętających i dumnych ze swojej historii. Przyłączając się do w projektu chcemy pielęgnować pamięć i potrzymać etos Powstania Warszawskiego.

          • "Jak to Sobieski wojował pod Wiedniem"

          • Dnia 9 stycznia br. w Naszej szkole odbyła się żywa lekcji historii pt.: „ Jak to Sobieski wojował pod Wiedniem” w wykonaniu grupy Arkana z Torunia. Aktorzy przybliżyli uczniom historię Polski, od panowania Stefana Batorego po „Odsiecz wiedeńską”. Podczas omawianego zagadnienia przenieśliśmy się w czasie do XVII wieku, który w dziejach Polski określamy jako „Stulecie wojen”, kiedy to właśnie największe sukcesy odnosiła Polska husaria. Podczas spektaklu uczniowie byli świadkami walki na szable oraz mogli zobaczyć jak wyglądało uzbrojenie husarza. Przymierzyć ubiór szlachcica i chłopa, dzięki czemu mogli poczuć się jak ludzie z tamtej epoki. Na zakończenie odbył się konkurs z nagrodami. Podczas którego wybrani uczniowie za poprawną odpowiedź otrzymali nagrody w postaci wybitych monet. Uwieńczeniem spotkania był wyszczał z pistoletu z omawianej epoki historycznej. Głównym celem przedstawienia było pobudzenie wyobraźni młodego widza oraz poszerzenie jego horyzontów. Jak również znakomitą pomocą w realizacji podstawy programowej. Uczniowie wzięli udział w nietypowej lekcji historii, dzięki której pogłębili wiedzę historyczną, a tym samym dobrze się bawili.

          • Dzień Babci i Dziadka 2023

          • Dnia 23 stycznia nasza szkoła obchodziła Orawski Dzień Babci i Dziadka. Tego dnia lekcje w szkole odbywały się do godziny 10:30. Natomiast obchody uroczystości rozpoczęły się w budynku remizy strażackiej o godzinie 10:00, gdzie licznie przybyłe babcie i dziadków witała pani dyrektor oraz rodzice. Zanim na miejscu pojawili się uczniowie wraz z wychowawcami, goście mieli okazję porozmawiać i skosztować orawskich przysmaków przygotowanych przez rodziców. Na stołach królowały oscypki, korbacze, moskole, smalczyk oraz wiele tradycyjnych ciast i przysmaków znanych od dawna na Orawie. Później rozpoczął się program artystyczny przygotowany przez wychowawczynię klasy I przy współpracy z pozostałymi nauczycielami. Wystąpili wybrani uczniowie z wszystkich klas naszej szkoły, a pozostali włączali się do śpiewu podczas uroczystości. Po krótkim powitaniu wszystkich zebranych uczniowie zaprezentowali liczne gadki i opowiadania w gwarze orawskiej. Pojawiła się gadka „Za co dostałak piontke”, „Fertuśka bez rojty”, „Dziadkowo krowa” i inne. Później uczniowie śpiewali oraz grali na instrumentach znane kolędy. Zaśpiewali również orawską pastorałkę „Słuchoj gospodarzu”. Wśród instrumentów można było usłyszeć akordeon, trąbkę, flet, klarnet oraz organy. Dzieci śpiewały solo oraz w grupkach. Obecne babcie i dziadkowie aktywnie włączali się w śpiewanie kolęd. Występ uatrakcyjniło krótkie przedstawienie jasełkowe w gwarze orawskiej. Wychowankowie wcielili się w role pasterzy zmierzających do Betlejem. Zabawne teksty i sytuacje wprawiły wszystkich w dobry humor. Na zakończenie wystąpiły przedszkolaki, które zaśpiewały piosenki dla babć i dziadków oraz złożyły orawskie życzenia w formie wierszyka. Odśpiewano również uroczyste „sto lat”. Po zakończeniu dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki swoim babciom i dziadkom.