• Czasy PRL-U.

          • 22.03.2023 r. na lekcji historii uczniowie klasy ósmej przenieśli się do czasów PRL-u. Nasi uczniowie wykonywali plakaty pt. „Życie codzienne w Prl-u”, gdzie zobrazowali jak wyglądało życie w tamtych czasach. Taki też był przewodni temat naszej lekcji. Odbył się również pokaz mody podczas którego uczniowie zaprezentowali co wtedy noszono. Powstało również muzeum Prl-u ósmoklasiści przynieśli przedmioty nawiązujące do tamtych lat. Podczas wykonywania wszystkich zadań przygrywała nam muzyka z omawianego okresu. Pojawiły się również tańce. Uczniom bardzo podobała się taka forma lekcji, więc możliwe, że jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa i wrócimy do tych czasów troszeczkę w innej odsłonie. Wielkie Brawa dla klasy ósmej. Spisali się na medal.

          • Wiosna, wiosna…

          • 21 marca to szczególny dzień w uczniowskim kalendarzu. Z radością w tym dniu opuściliśmy szkolne ławki i uczciliśmy nadejście wiosny oraz  pożegnaliśmy zimę.

            W  ten wyjątkowy dzień uczniowie pod opieką nauczycieli mieli okazję zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami. Klasy V-VIII wzięły udział w grze terenowej zainicjowanej przez naszą panią psycholog. Uczniowie podzieleni na między klasowe zespoły musieli zameldować się w kilku wyznaczonych punktach w okolicach szkoły i wykonać tam przygotowane dla nich zadania. Uczniom przypadła do gustu ta forma rywalizacji.

            Młodsze klasy również w tym czasie miały do wykonania swoje wyzwania. Pierwszym z nich była zabawa plastyczna JAK WYOBRAŻAM SOBIE PANIĄ WIOSNĘ. Następnie został przeprowadzony konkurs na NAJPIĘKNIEJSZĄ PANIĄ WIOSNĘ. Uczestnicy zaprezentowali się w przygotowanych przez siebie strojach Pani Wiosny. Wszystkie stylizacje obfitowały w kwiaty i odcienie zielonego. Uczniowie, którzy zdecydowali się na udział w tej rywalizacji otrzymali słodkie upominki.

            Po plastycznych oraz terenowych zadaniach nadszedł czas na potyczki intelektualne.
            Uczniowie rozpoczęli zmagania w konkursie SZKOLNY OMNIBUS.  Podczas  tej rywalizacji  zespoły złożone z uczniów różnych klas, mierzyły się z zastawami zadań z  trzech kategorii: zagadnienia polonistyczne, zadania matematyczne, wiedza ogólna.  Celem konkursu było utrwalenie i sprawdzenie wiedzy, którą uczniowie zdobywają na lekcjach oraz weryfikacja umiejętności pracy w grupie.

            Na zakończenie postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i podczas spaceru posprzątać śmieci z kilku miejsc w naszej wsi.

          • Sukces Naszej Uczennicy

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap gminny

            15 marca 2023 roku w Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę reprezentowały: Weronika Grapa, Justyna Walkowiec, Martyna Chowaniec, Magdalena Walkowiec.

            Justyna Walkowiec zajęła w swojej kategori wiekowej pierwsze miejsce i tym samym zakwalifikowała się do drugiego etapu - etapu powiatowego, który odbędzie się 13 kwietnia w Urzędzie Miasta Nowy Targ. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • WSPANIAŁY JUBILEUSZ W HISTORII SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W PODWILKU

          • 7 marca 2023 r. Pan Józef Zając dyrektor w okresie 1954–1985

            ukończył 100 lat.

            „Ogółem jako nauczyciel i dyrektor pracował od 1945-1985. W roku 1985/86 w dalszym ciągu kierował szkołą, bo nowo mianowana dyrektor odeszła na urlop macierzyński”

            Kronika szkolna rok szkolny 1984/85

            Z tej okazji społeczność szkolna odwiedziła zacnego Jubilata. Pan Dyrektor
            powitał delegację w dobrej formie i z przyjemnością przyjął życzenia.

             

            Zdjęcie pochodzi z kroniki szkolnej.

          • Żywa lekcja historii

          • Dnia 22 lutego w naszej szkole ponownie odbyła się żywa lekcja historii. Tym razem odwiedziła nas grupa artystyczna „Rekonstrukto”, która zaprosiła nas na pokaz historyczny pt. „Wrzesień 39”, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa a zniknęła II Rzeczpospolita. Podczas pokazu artyści omówili i zaprezentowali: sytuację międzynarodową II Rzeczypospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni, rekonstrukcje z udziałem publiczności, technikę wojskową, łączność i zaopatrzenie. Zaprezentowano również musztrę i sprzęt bojowy. Po zakończeniu przedstawienia uczniowie mogli przymierzyć elementy uzbrojenia polskiego żołnierza oraz obejrzeć z bliska repliki broni. Bez wątpienia była to największa atrakcja dla naszych uczniów.