• NARODOWE CZYTANIE 2022 w Szkole Podstawowej nr 1 w Podwilku

          • W tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania społeczność naszej szkoły, reprezentowana przez uczniów klas II–VIII, wystartowała o godz. 8.15. Na wstępie Filip, uczeń kl. VIII przybliżył zebranym kilka faktów z życia Adama Mickiewicza. Następnie pani Dyrektor przypomniała, że rok 2022 jest Rokiem Romantyzmu Polskiego, gdyż przypada w nim dwusetna rocznica wydania „Ballad i romansów” autorstwa Adama Mickiewicza. To wydarzenie zapoczątkowało nową epokę literacką.

            Czytanie tegorocznej lektury rozpoczęli siódmoklasiści balladą „Świtezianka”, którą przeczytali ósmoklasistom. Ci z kolei przybliżyli kolegom i koleżankom z klasy siódmej balladę „Lilie”. Kolejna odsłona należała do piątoklasistów i szóstoklasistów. Wspólnie przeczytali „Powrót taty”. Bezpośrednio po nich czwartoklasiści zmierzyli się z „Panią Twardowską”. Kropkę nad i postawili trzecioklasiści i drugoklasiści, którzy wspólnie interpretowali balladę „Pani Twardowska”. Tej grupie towarzyszyli rodzice, wsłuchując się w historię Twardowskiego. Uczniom towarzyszyli ich wychowawcy.

            Zdjęcia oraz film wykonano przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

             

          • Witaj szkoło!

          • "Dzieci rodzą się ze szkrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć "

            Janusz Korczak​​​​​

            Drodzy Uczniowie, 

            z okazji inauguracji roku szkolnego 2022/2023 spotykamy się 1 września po mszy świętej w ogrodzie szkolnym. W tym dniu powitamy w naszym gronie pierwszoklasistów oraz nowe dzieci w oddziale przedszkolnym. 

            Życzę Wam udanego roku, sukcesów i dobrych relacji z rówieśnikami

            Dyrektor szkoły

             

            PS Plan lekcji został udostępniony na stronie szkoły.

          • Pożegnanie uczniów klasy VIII

          •                 Dla uczniów klasy VIII zakończył się pewien etap w ich życiu. Każdy z nich zostawia w naszej szkole małą cząstkę siebie, ale także zabiera na całe życie , kawałek naszej szkoły.

                            Dnia 23 czerwca 2022 roku, w naszej szkole odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów klasy VIII. Najpierw odbyła się krótka część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy VII, którzy w imieniu wszystkich uczniów pożegnali swoich starszych kolegów. W drugiej części tegoroczni absolwenci podziękowali wszystkim, za chwile spędzone w naszej szkole.

                            Na koniec głos zabrała Pani dyrektor, która pogratulowała uczniom promocji i ukończenia szkoły podstawowej oraz życzyła sukcesów w dalszej nauce.  

          • Wycieczka klas IV-VII

          • 13 czerwca uczniowie klasy IV, V, VI, VII Szkoły Podstawowej wraz z opiekunami zwiedzali Kopalnie Soli w Bochni oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Krakowie. 

            Zwiedzanie rozpoczeliśmy w Kopalni, gdzie zjechaliśmy pod ziemię 212 m szybem Campi.Tuż po zjeździe czekała już na nas kolejka "KUBA", która przewiozła nas trasą Campi - Sutoris. Uczniowie mogli poznać historię jak powstała kopalnia, jak górnicy wydobywali sól na powierzchnie. Zwiedzali również kaplicę Świętej Kingi,

            Kolejnym punktem wycieczki było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie uczniowie zwiedzili cały obiekt, 

            Wycieczka odbyła się w ramach projektu "Poznaj Polskę"

          • Wycieczka klas I-III

          • Dnia 08.06.2022 roku odbyła się wycieczka klas I-III do Wieliczki oraz Krakowa w ramach projektu MEiN „Poznaj Polskę dla dzieci z terenu Gminy Jabłonka”. Dzieci odwiedziły „Muzeum Żup Krakowskich” w Wieliczce, gdzie oglądały zabytkowe, cenne zbiory solniczek oraz podziwiały wystawę obrazów. Na zakończenie pobytu w Wieliczce uczniowie mogli zakupić pamiątki. Następnie grupa udała się do Krakowa na obiad, a później na wzgórze wawelskie. Najpierw uczniowie podziwiali zabytkowe zabudowania Wawelu oraz krajobraz rozciągający się u jego podnóża. Następnie odbyło się zwiedzanie części Zamku Królewskiego na Wawelu „Wawel Zaginiony” z przewodnikiem. Dzieci dowiedziały się jak na przestrzeni historii zmieniał się Wawel, jakie prace architektoniczne i budowlane tu trwały oraz jakie słynne postacie nad tym pracowały. Zobaczyły portrety, obrazy, rzeźby, stare dokumenty oraz wiele makiet przedstawiających różne oblicza Wawelu.

          • Drogie Dzieci

          • Z okazji Waszego Święta życzymy Wam, aby uśmiech zawsze gościł na Waszych twarzach, aby każdy dzień był wielką przygodą, aby Wasze dzieciństwo było jak najlepsze i trwało jak najdłużej.

          • Kochane Mamy....

          •        26 maja Dzień Matki to bardzo ważne i osobliwe święto. Ten dzień zdarza się raz w roku. Matka, symbol dobroci i bezgranicznej miłości.
                  Jak co roku tak też i w tym, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Matki. Z tej okazji wszyscy uczniowie zaprosili swoje mamy, aby podziękować im za trud wychowania.
                  Goście obejrzeli program artystyczny w wykonaniu młodszych klas i przedszkolaków, na który złożyły się piosenki o kochanej mamie, wiersze i życzenia dla mam. Uczniowie klasy IV zatańczyli układ taneczny do tańca brazylijskiego. W dalszej części zaprezentowały się Mażoretki. Na koniec wybrzmiało gromkie ,,Sto lat’’.
                  Po występach mamy zostały zaproszone na kawę i pyszne ciastko.
                  Bardzo dziękujemy wszystkim mamom za liczne przybycie.

          • Szkolny etap Orawskiej czytanki

          • 20 maja w naszej szkole odbyły się eliminacje do konkursu "Orawska czytanka" w trakcie których zostali wyłonieni uczniowie, którzy będą nas reprezentować na etapie gminnym. Trzymamy mocno kciuki. 

          • Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • 04 maja 2022r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasy V i VI przygotowały montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 231 lat i dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Była to także sprzyjająca okoliczność do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły

          • 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi

          • Święto to obchodzone jest na świecie od 1970 r. a w naszym kraju od ponad 30 lat.  W tym dniu na całym świecie odbywają się uroczystości, imprezy i spotkania mające na celu promocję postaw proekologicznych. Z tej okazji uczniowie klasy II przygotowali krótką inscenizację, jak należy dbać o nasze środowisko. ​​​​​​​

          • Klasowy dzień gofra

          • W piątek 25 marca w klasie unosił się zapach pysznych i zdrowych owoców. Wychowawczyni wraz z dziećmi zorganizowali klasowy Dzień Gofra. Każdy drugoklasista przyniósł  swój  ulubiony owoc i coś to dekoracji- bitą śmietanę, dżem, owocowy mus. Najpierw uczniowie  przypomnieli sobie budowę piramidy zdrowego żywienia. Następnie przyporządkowali gofry  i owoce do odpowiedniego poziomu piramidy. W dalszej części każdy uczeń otrzymał gofra,  którego pięknie udekorował. Na końcu odbyła się długo wyczekiwana degustacja pysznych gofrów.

          • Wielkanoc tuż tuż

          • 23 marca w OCK w Jabłonce gościł Teatr Banasiów. W tym dniu wystawiał sztukę  dla najmłodszych. Uczniowie kl. 0-3 naszej szkoły , mieli szansę obejrzeć przedstawienie, nawiązujące do zbliżających się świąt wielkanocnych  pt: ,,Zajączkowe niespodzianki''. Sztuka bardzo podobała się widzom. Dzieci mogły  aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu, podpowiadały dobrym bohaterom.

          • EKOLOGICZNY STROIK WIELKAOCNY

          • W kwietniu w naszej szkole został zorganizowany konkurs pt. „EKOLOGICZNY STROIK WIELKANOCNY”

            Celem konkursu było:  rozwijanie świadomości ekologicznej,  dbanie o naturalne środowisko kultywowanie tradycji wielkanocnych, rozwijanie kreatywności dzieci.  

            Uczniowie z sześciu klas przynieśli piękne stroiki wykonane z ekologicznych i naturalnych elementów,  (kwiaty, skorupki z jajek, siano itd.…) dzieci zadziwiły pomysłowością i kreatywnością.

            13 kwietnia uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, wyróżnienia i nagrody podczas apelu szkolnego.

            Prace konkursowe uczniowie zabrali dla swoich dziadków i seniorów. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          •    21 marca powitaliśmy w naszej szkole wiosnę. Tego dnia każdy zaznaczył jej nadejście zielonym elementem w swoim ubraniu.

              Od rana odbywały się konkursy z różnych dziedzin. Najpierw wszyscy uczniowie pisali dyktando konkursowe. Później odbywały się konkursy matematyczne i czytelnicze w grupach wiekowych. Klasa pierwsza rywalizowała z drugą, trzecia z czwartą, piąta z szóstą oraz siódma z ósmą.

                W konkursie matematycznym uczniowie rozwiązywali zadania, łamigłówki, a najmłodsi bajki matematyczne. W konkursie czytelniczym odpowiadali na pytania dotyczące przeczytanych lektur, legend oraz wierszy. Punkty z obu konkursów zostały zsumowane i wyłoniono zwycięzców w każdej grupie. Pierwsze miejsca uzyskała klasa I, klasa IV, klasa V oraz klasa VIII. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy za udział, a wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni słodyczami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

                   Klasa ósma wraz z panią dyrektor oraz wychowawcą udała się na projekcję filmu „Kamienie na szaniec”. Tam uczestniczyła w dyskusji na jego temat.

                 Na zakończenie dnia uczniowie starszych klas brali udział w akcji „sprzątanie świata ”, a najmłodsi rozwiązywali łamigłówki i zadania ekologiczne „Wspólnie dbamy o czyste powietrze”.

          • ZABAWA KARNAWAŁOWA

          • Karnawał inaczej zapusty. Okres zabaw, bali, trwa od Trzech Króli (6 stycznia) do Środy Popielcowej. Aby tradycji stało się za dość, w środę 16 lutego uczniowie klas I-III bawili się na zabawie karnawałowej. Na balu można było podziwiać przepiękne stroje księżniczek, piłkarzy, pingwinów, żołnierzy, górali… Wszyscy wyglądali pięknie. Doskonała zabawa była przeplatana konkursami, na najładniejszy i oryginalny strój oraz klasowy konkurs taneczny Just Dance. Zwycięzcy konkursów otrzymali czekolady, zaś wszyscy pozostali wyróżnieni cukierki i lizaki. Rodzice przygotowali pyszne i zdrowe przekąski.

          • 14 LUTEGO

          • ,,A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…’’

            Mały Książę

            14 lutego SU zorganizował pocztę walentynkową dla klas I-III. Uczniowie mogli wrzucać karty walentynkowe do specjalnej skrzynki. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wręczenie walentynek odbyło się na sali gimnastycznej. Symboliczna pamięć o drugiej osobie, przelana na kartkę w postaci miłych słów, sprawiła ogromną radość wszystkim uczniom i nauczycielom. Zaś uczniowie klas IV-VIII z racji zdalnego nauczania, wysyłali walentynkowe pocztówki w aplikacji Messenger.